DESTINATION & IMAGINATION KULÜBÜ (GENEL)

“Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu” olarak ün salan D&I, kâr amacı gütmeyen ve gönüllüler tarafından düzenlenen bir organizasyondur. Eğitim alanında “21. Yüzyıl Becerilerini” geliştirmeyi ve STEM eğitim yaklaşımını öğrencilere kazandırmayı hedefler. En az iki, en fazla yedi kişiden oluşan takımlar hâlinde oynanır. Bu takımlar turnuvalardaki sunulan 7 görevden birine çözüm önerisi getirmeyi amaçlar. İyi seviyede İngilizce, hayal gücü, el becerisi ve eleştirel düşünme yetisi gerektiren bu yarışma hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok öğrenciyi bir araya getirmekte ve yarışmacıların hayatları boyunca kullanabilecekleri deneyimler kazanmalarını sağlamaktadır.

Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası yarışmaya katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Yarışmaya katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

 

FLL ROBOTİK KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

9-16 yaş aralığındaki bireylerin katıldığı, kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini sağlayan, 80 ülkeden katılım sağlanan turnuvalardır. Turnuvanın Türkiye ayağı “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında düzenlenmektedir. Takımlar, rehberleri eşliğinde her yıl belirlenen tema ile ilgili görevleri en kısa sürede tamamlayan bir robotu Lego EV3 Robotik setleri ile tasarlayıp programlarlar. Her sezon dünyayı ilgilendiren bir problem ile ilgili bir tema belirlenir. Turnuvaya katılan çocuk ve gençler bilim ve sanat alanlarında kendilerini geliştirirken; FLL bireylere takım çalışması, kendini ifade etme, sunum becerisi gibi konularda da katkı sağlamaktadır.

Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası yarışmaya katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Yarışmaya katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

 

FLL JR. ROBOTİK KULÜBÜ (İLKOKUL)

6-10 yaş aralığındaki çocukların katıldığı bir robotik ve proje fuarı çalışmasıdır. Türkiye ayağı “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında düzenlenmektedir. Takımlar, rehberleri eşliğinde her yıl belirlenen temaya göre Lego WeDo 2.0 Robotik setleri ile proje hazırlarlar. Her sezon dünyayı ilgilendiren bir problem ile ilgili bir tema belirlenir. Fuara katılan çocuk ve gençler bilim ve sanat alanlarında kendilerini geliştirirken, Jr. FLL bireylere takım çalışması, kendini ifade etme, sunum becerisi gibi konularda da katkı sağlamaktadır.

Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası fuara katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Fuara katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

 

TED-ED KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Dünyanın en büyük konferans platformu olan TED.COM, dünya çapında okullar için başlattığı TED-Ed Club faaliyeti öğrencileri, yenilikçi fikirlerini TED tarzı konuşmalarla yaymaya davet ediyor. Bu faaliyetler kapsamında öğrenciler, TED-Ed tarafından sağlanan müfredat doğrultusunda sunum hazırlama, topluluk önünde konuşma, video hazırlama, animasyon ve çeşitli dijital çalışmalar yapma becerilerini geliştirme fırsatı elde etmektedirler. TED-Ed kulübü gençlere, tutkularının peşinde koşmalarına imkân sağlamak için yer ve zaman vermeyi ve onları fikirlerini sunma konusunda kısa süren, TED benzeri konuşmalar ile desteklemeyi hedefliyor. Okulumuzda aynı zamanda STEAM & MAKER Sertifika Programlarının da içerisinde yer alan ve belli sınıf seviyelerinde modüler olarak verilen eğitim talep halinde öğrenci kulüpleri altında da yapılabilmektedir.

 

MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (MUN) KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Ortaokul seviyesinde düzenlenen JMUN (Junior Model Birleşmiş Milletler) ve Lise seviyesinde düzenlenen MUN (Model Birleşmiş Milletler) çalışmaları Birleşmiş Milletlerin çalışmalarının birer simülasyonu niteliğindedir. Her yıl düzenlenen JMUN ve MUN konferanslarına katılan öğrenciler, her yıl için bir ülkenin gerçek problemlerini araştırır ve bunlara yönelik o ülkenin BM delegeleri olarak çözümler sunarlar. Okulumuzda çeşitli ülkelerin araştırılması, sorunların tespiti ve bu sorunlara yönelik yenilikçi ve gerçekçi çözümlerin üretilmesi olarak ele aldığımız süreç öğrenci kulüpleri çalışmalarımızın içinde yer almaktadır.

Kulübü tercih edecek öğrenciler, ulusal ve/veya uluslararası konferansa katılarak Ankara Çözüm Koleji’ni temsil edeceklerinin bilincinde olmalılardır. Konferansa katılım için gerekebilecek seyahat, konaklama, vb. giderler öğrenci velileri tarafından karşılanacaktır.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ KULÜBÜ (GENEL)

Sosyal Sorumluluk Projeleri Kulübü, toplumun güncel sorunları ile ilgili yenilikçi çözüm önerileri üreterek; bu önerileri proje şekline getirir ve tüm okulda uygulanmasını sağlarlar. Öğrencilerin insan hakları ve demokrasi ilkelerine saygılı, çevre bilinci ile hareket edebilen ve çevresinde gerçekleşen sorunları fark edip bunların çözümüne katkı sunabilecek bireyler olarak yetişmeleri hedeflenir. Çalışkan, öz güvenli, zarif, üretken ve mutlu bireylerin geliştirecekleri projeler ile üstlenecekleri sosyal sorumluluk bilinci öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

EBRU KULÜBÜ (İLKOKUL / ORTAOKUL)

Ebru Kulübü ile öğrencilerimiz, geleneksel el sanatlarımızdan olan ebru sanatını tanıma fırsatı bulacaklar, ebru sanatı çalışmaları ile sabır ve emek vererek bir sanat eserini ortaya çıkarmanın hazzını yaşayacaklar ve kültürel mirasımızı geleceğe taşıyacaklardır. STEAM & MAKER Sertifika Programları içerisinde belli sınıf düzeylerinde modüler olarak yer alan Ebru sanatı eğitimi talep halinde öğrenci kulüpleri çalışmalarında daha ileri düzeyde gerçekleştirilebilmektedir.

Kulübü tercih edecek öğrenciler, gerekli olan kitre, boya, vb. malzemeleri kendileri temin edeceklerdir.

 

İNGİLİZCE DRAMA KULÜBÜ (GENEL)

İngilizce Drama Kulübü, öğrencilerimizin dil ve rol yapmayı birbirine sentezleyerek yabancı dilde gelişimini sağlamayı, aynı zamanda onları yabancı dil öğrenmeye motive etmeyi, İngilizce dilini kullanmayı alışkanlık haline getirmeyi ve İngilizceyi eğlenerek öğrenmelerini amaçlamaktadır. Çalışılan oyunlar ve yapılan çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz farklı bir dili ve kültürü tanıma olanağını bulacaklardır. Kulüpte yıl boyunca yapılan çalışmalar sonrası yıl sonunda bir oyun, kulüp öğrencileri tarafından İngilizce olarak sahnelenecektir.

 

RİTİM KULÜBÜ (İLKOKUL)

Çocukların zekâ gelişimine katkı sağlayan ritim eğitimi, doğuştan içlerinde bulunan ritim duygusunun ortaya çıkarılmasıdır. Ritim çalışması sayesinde çocuklar, doğru sesleri çıkartabilmeyi, ritimle birlikte doğru zamanda hareket edip doğru zamanda durmayı, beyin kulak ve el koordinasyonunu geliştirmeyi, birbirini dinlemeyi ve grup çalışmasını öğreneceklerdir. Oyunlarla yapılan ritim eğitiminde hem güzel vakit geçirebilecek hem de müzik sevgisi geliştireceklerdir.

 

ENSTRÜMAN KULÜPLERİ (GENEL)

Öğrencilerimizin yan flüt, ney, gitar, bağlama, keman, piyano vb. enstrümanları çalmayı öğrenmeleri için yeterli başvurunun yapılması halinde talep edilen enstrüman için öğrenci kulübü açılabilmektedir. Enstrüman kulüpleri ile öğrencilerimizin en az bir müzik aletini çalmayı öğrenmeleri, eğitim aldıkları branşta ilerleyen yıllarda uzmanlaşmaları ve sanat algılarının gelişmesi hedeflenmektedir.

Enstrüman Kulüplerini tercih edecek öğrenciler, ilgili kişisel enstrümanlarını kendi imkânları ile temin edeceklerdir.

 

MİNİK ŞEFLER KULÜBÜ – MUTFAK ATÖLYESİ (GENEL)

Her yaş grubundan öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu mutfak bilgilerini öğrendiği, geleneksel ve dünya mutfaklarından özel lezzetleri hazırlayabildikleri öğrenci kulübüdür. Tat ve lezzet anlamında gurme sanatını da öğrencilerimizin deneyimleyeceği bir kulüptür. Bu kulüp aynı zamanda mevcut derslerin kazanımları ile bağlantılı olarak etkinlikler tasarlayacak ve bu şekilde öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerine imkân tanıyacaktır.

 

KUKLA TASARIM KULÜBÜ (İLKOKUL)

Kukla yapımı kulübünde öğrenciler hem vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilir hem de birbirinden farklı kuklalarla el becerilerini geliştirebilirler. Bu kulüpte öğrenciler pek çok tekniği bir arada kullanarak kukla yapabilme hakkında deneyim sahibi olacaktır. Çocuklar için eğlenceli bir kulüp deneyimi haline gelecek kukla yapımı sırasında tercih edeceğiniz kuklaya göre farklı psiko-motor gelişimlerine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

 

SPOR BRANŞ KULÜPLERİ (GENEL)

Öğrencilerimizin basketbol, voleybol, halk oyunları, okçuluk, badminton, bocce, masa tenisi, satranç vb. spor branşlarında gelişimlerini desteklemek için yeterli başvurunun yapılması halinde talep edilen spor branşı için öğrenci kulübü açılabilmektedir. Spor branş kulüpleri ile öğrencilerimizin en az bir spor branşında eğitim alarak, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri ve eğitim aldıkları alanda sporcu olarak yetişmeleri hedeflenmektedir.

Spor branş kulüplerini tercih edecek öğrenciler, bu kulüplerin ihtiyaç duyacakları kişisel malzemeleri kendileri temin edeceklerdir. Spor branş kulüpleri çalışmalarına öğrencilerimizin spor kıyafetleri ile katılmaları gerekmektedir.

 

SERAMİK KULÜBÜ (LİSE)

Başta çamur ve şekillendirme biçimlerinin öğretildiği seramik kulübünde pek çok tekniğe yönelik eğitimler verilmektedir. Çamur çeşitlerinin tanıtıldığı, seramikte kullanılan malzemelerin öğretildiği, elde edilen ürünlerin renklendirilmesi, çimdikleme, sucuk ve sıvama yöntemi gibi çalışmaların da yer aldığı seramik kulübünde ürünlerin oluşum sürecinden tamamlanma aşamasına kadar kapsamlı bir çalışma programı hazırlanmaktadır.

Seramik kulübünü tercih edecek öğrenciler, kulüp çalışmaları için gerekli olacak malzemeleri kendileri temin edeceklerdir.

 

YAĞLI BOYA KULÜBÜ (ORTAOKUL)

Yağlı boya kulübünde öğrencilerin bu resim tekniğiyle ilgili olarak alacağı dersler teknik ve uygulamalı çalışmaları içermektedir. Başlangıç aşamasında nokta, ışık-gölge, çizgi gibi eğitimlerin verildiği yağlı boya kulübünde ileri süreçlerde doku, renk, perspektif, strüktür, yağlı boya tekniği gibi çalışmalar da yapılmaktadır. Yağlı boya kulübünde resmin hazırlanması, tuval ortamına aktarılması, teknik eğitimler gibi süreçler yer almaktadır.

Yağlı boya kulübünü tercih edecek öğrenciler, kulüp çalışmaları için gerekli olacak malzemeleri kendileri temin edeceklerdir.

 

KARAKALEM KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Yağlı boya, sulu boya gibi boya ile yapılan her türlü resim sanatının temeli karakalem tekniğidir. Kompozisyon, oran orantı, ışık gölge, portre, el ayak gibi detaylı çizimlerin öğretildiği kulüp öğrencinin çalışma ve gayretine bağlı olarak yetenek sınavlarına hazırlık seviyesinde öğretilecektir. Katılmak isteyen öğrencilerin eskiz defteri ve çeşitli numaralarda resim kalemleri alarak çalışmalara katılmaları beklenmektedir. İlerleyen aşamalarda resim kâğıdı ile çalışmalara devam edilmektedir.

 

WEB TASARIM KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Günümüz teknolojileri arasında web tasarım önemli bir iletişim aracıdır. Yıl içerisinde bir web sayfasını bütün bileşenleri ile birlikte inşa edip, mobil cihazlarla entegreli sayfaların tasarımı uygulamalı şekilde işlenmektedir. Öğrencilerimizi dijital dünyanın tüketim kanadından çıkararak üretim tarafına yönlendirmeyi hedefleyen bu kulübümüzde, kendilerine ait web sayfaları oluşturmalarını sağlıyoruz.

 

4N FEN BİLİMLERİ VE KEŞİF KULÜBÜ (ORTAOKUL)

4N (Ne, Neden, Niçin, Nasıl) Fen Bilimleri ve Keşif Kulübünün genel amacı kendini anlayabilen, ifade edebilen, yeteneklerini geliştiren, bu yeteneklerini toplum yararına kullanabilen, sorumluluk sahibi, paylaşımcı bireylerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Kulüp çalışmaları kapsamında öğrenciler; bilim, fen ve doğa alanlarında araştırmalar yapacak, projeler geliştireceklerdir. Araştırma ve gözlem yapmak, disiplinli şekilde çalışmak ve verilen görevleri zamanında yerine getirmek öğrencilerin bu kulüpte özellikle dikkat etmeleri gereken sorumluluklarıdır.

 

TÜBİTAK PROJE KULÜPLERİ (ORTAOKUL / LİSE)

TÜBİTAK tarafından her yıl ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “Araştırma Projeleri Yarışması” için çalışma yapacak öğrencilerin hazırlık kulübüdür. Öğrencilerimiz, bu kulüp ile yıl içinde veya bir sonraki yıl katılacakları TÜBİTAK yarışmaları için proje hazırlıklarını öğretmenleri ile birlikte yapmaktadırlar. Öğrencilerin bilimsel araştırma becerilerini geliştirmeyi sağlayan ve akademik başarılarını da destekleyen TÜBİTAK Proje Kulüpleri özellikle bilimsel çalışma yapmayı seven öğrenciler tarafından tercih edilmelidir.

 

SPEAKING CLUB (GENEL)

Öğrencilerin, Native Speaker öğretmenler ile İngilizce konuşma çalışmaları yaptıkları ve dört dil becerisinden biri olan konuşma becerilerini geliştirmeyi hedefleyen öğrenci kulübüdür. Özellikle yabancı dil gelişimini desteklemek isteyen ve telaffuzlarını geliştirmek isteyen öğrencilerimiz tarafından tercih edilmelidir. Kulüp kapsamında yer alan tüm süreçler İngilizce olarak yürütülecektir.

 

KADRAJ KULÜBÜ (LİSE)

Fotoğrafçılık kulübümüz olan Kadraj, öğrencilerimize estetik bir bakış açısı kazandırmak, fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek ve bir hobi olarak fotoğrafçılık sanatının yayılmasını sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. Kulüp çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz, fotoğraf çekim tekniklerini öğrenecekler, öğrendikleri teknikler ile çekimler gerçekleştirecekler ve gerçekleştirdikleri çekimlerin sonucunda da fotoğraf sergileri açacaklardır. Fotoğrafçılığa ilgi duyan ve bu alanda çalışma yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmelidir.

Kulüp çalışmaları kapsamında gerekli olacak malzemeler öğrenciler tarafından temin edilecektir.

 

TİYATRO KULÜBÜ (ORTAOKUL)

Öğrencilerimizin tiyatro eğitimi alarak, oyunlar sergileyebilecekleri, drama çalışmalarını yapabilecekleri, eğlenecekleri ve öğrenecekleri bir tiyatro kulübüdür. Öğrencilerin, sanatsal ve kültürel birikimlerini artırarak, kendilerini ifade etme, topluluk önünde konuşma, özgüven vb. becerilerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Kulüp çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz, yıl boyunca çeşitli oyunlar, gösteriler vb. çalışmalarda rol alacaklardır.

 

OKU-YORUM KULÜBÜ (LİSE)

Öğrencilerimizin derin okuma, yorumlama ve anlama becerilerini geliştirmek amacıyla faaliyet göstermektedir. Kulüp çalışmaları kapsamında öğrencilerimiz belirledikleri kitaplar üzerine derin okuma, anlama ve yorumlama çalışmaları yapacaklardır. Öğrencilerimize sadece okuma alışkanlığı kazandırmak ile kalmayıp, okuduklarını anlamaları ve analiz ederek yorumlamaları üzerine etkinlikler gerçekleştireceklerdir.

 

SEYYAHLAR KULÜBÜ (LİSE)

Öğrencilerimizin ülkemizi ve çevrelerini tanımaları, tanıdıkları yerler hakkında çeşitli araştırmalar yapmaları, gezi yazıları yazmaları vb. faaliyetleri kapsayan bir kulüp çalışmasıdır. Kulüp öğrencileri okulun geneline yönelik olarak da geziler düzenleyebileceklerdir.

 

WATERLOO MATH CONTEST KULÜBÜ (ORTAOKUL / LİSE)

Kanada Waterloo Üniversitesi tarafından her yıl uluslararası olarak düzenlenen İngilizce Matematik Sınavlarına hazırlıkların yapıldığı öğrenci kulübüdür. Öğrencilerimiz bu kulüp kapsamında Matematik ile ilgili temel terimleri İngilizce olarak öğrenirler. Sınav kapsamına giren konularda da Matematik eğitimi almaya devam ederler. Çalışmaları sonucunda sınıf seviyelerine uygun olan sınavlara girmeye hak kazanan öğrencilerimizin elde edecekleri başarı tesadüf olmayacaktır. Özellikle İngilizce ve Matematik becerilerini geliştirmeye hevesli öğrencilerimiz tarafından tercih edilmelidir.

 

INDESIGN DİJİTAL YAYINCILIK KULÜBÜ (LİSE)

Öğrencilerimiz kulüp çalışmaları kapsamında, Dijital Yayıncılık alanına yönelik eğitimler alacaklardır. Adobe InDesign gibi programlar ile dijital yayıncılık ilkelerini kullanarak, e-kitap ve z-kitap türü dijital yayınlar oluşturacak ve tasarımlar yapabileceklerdir.