Yurtdışından Misafirlerimizi Okulumuzda Ağırladık

 

Keçiören Mili Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen "Matematik Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar" projesi kapsamında, projenin yurtdışı katılımcıları olan İtalyan Istituto Comprensivo 13 ve Portekiz Aplicaproposta LDA, Braga MOB temsilcilerini okulumuzda ağırladık.

Amacı matematik öğretim ve öğrenimde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak ve  öğrencilerin zihninde yer alan çeşitli negatif önyargıları pozitif tutuma dönüştürmek olan projede, matematiğin zaten hayatın içinde yer aldığını vurgusu yapılıyor. Alışveriş yapmak, saate göre hareket etmek, dikiş dikmek ya da yemek yapmak gibi günlük rutinlerimizin bile matematik temelli eylemler olduğu ve bu yüzden de matematiğin teorik bir ders değil yaşamı devam ettirmek için edinilmesi gereken bir kazanım olduğunu vurgulayan Erasmus+ projesi,  öğretmenleri bir araya getirerek deneyim paylaşımıyla  yaygın bir etki sağlamayı hedefliyor.

Okulumuzda bilgisayar temelli matematik dersimize gözlemci olarak katılan ekipler, kullanılan teknoloji ile bireyselleştirilmiş öğretim metodlarımızı ilgi ile izlediler.

Projenin nihai amaçlarından birinin de matematik öğrenimindeki önyargıları ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan yabancı katılımcılar, bireysel kazanımlarla yol almanın öğrencilerin öz güvenlerini geliştirdiğini ve başarıya katkısı olduğunu ifade ettiler.

Katılımcı heyet, yapılan okul tanıtımında sosyal beceri kazandıran atölyeleri heyecan verici bulurken, fen bilimleri ve robotic atölyelerinin öğrencilerin yaparak- yaşayarak öğrenme motivasyonlarını arttırdığını ve uzun süreli öğrenme gerçekleştirdiğini belirttiler. Öğretimin yanında Milli ve Kültürel Değerlerimizi önemseyerek yürüttüğümüz eğitim faaliyetlerimiz yabancı katılımcıların dikkatini çekti.

Keçiören Milli Eğitim Müdürlüğünün isteği üzerine ev sahipliği yaptığımız kapanış toplantısı ve sertifika töreninin ardından misafirlerimizi kültürel etkileşim temalı öğlen yemeğinde ağırladık.